22 Nisan 2010

vavien ve diğerleri

neredeyse bir aydır yazamadım. neresinden başlasam bilemiyorum.

6 nisan'da bir yeğenim oldu: defne.
ortaköy'e taşındım.
festival'de çalıştım.

1. defne benim bunca küçüklüğüne bu kadar yakından şahit olduğum ilk insan evladı. bu kadar tepkili olmasını beklemiyordum; izliyor, tutuyor, kavrıyor, mis gibi kokuyor ve mutluluk saçıyor. çok akıllı ve bayağı kıllı bir yeğenim olacak gibi gözüküyor.

2. dereboyu caddesine bakarak çalışmak oldukça kolay oluyormuş. havalar da açtıkça buralarda yürümek, vapura binmek, arkadaş ağırlamak git gide daha keyifli uğraşlara dönüşecek gibi. bunca sene istanbul'un orasında burasında yaşayıp da bir türlü boğaz'ı doyasıya tecrübe edememiş bir insan olarak, bu sene bu açığımı gidereceğim umarım.

3. film festivali'nde sunum koordinatörlüğü diyesiler birşey yaptım. kendimi koordine etmeyi zar zor becersem de, filmlerden sonraki soru cevap oturumlarını büyük ölçüde arızasız geçirmeyi becerttirdim. ancak asıl anladığım şey; masa başında kalem kağıt işleriyle uğraşmaktansa, mikrofona birşeyler gevelemek bana daha kolay gelen bir mesele imiş. arada bir denge tutturmak lazım.

en önemlisi ise, vavien şahane bir film. içten içe kıpraşıp cücüklenen taşralı türk erkeği burhan abi ve türevlerinin karanlık yönlerini sorgulayan ve bunu sinema ve anlatı tekniklerinin yetkinlikle kullanıldığı bir usulle kotaran feci güzel bir film.

4 yorum:

 1. yegen sahane bir sey; cok sevip de cocuk bakiminin nahos kisimlariyla hic ugrastirmamasi bakimindan handiyse evlattan da evla gozumde :) dayilik da yakisir sana. insallah cok mutlu, guzel bir hayati olur.
  yeni ev de hayirli olsun. insallah biz de gunun birinde mehebbete gelebiliriz.
  vavien beni de cok sasirtti. engin gunaydin'in bir duyarligi oldugu belliydi ama bu denli incelikli olmasini da beklemiyordum acikcasi.
  sen yine de masa basi kalem isciliginden ayrilma, daha vavien'den de guzel filmler yazip cekeceksin insallah. neyse lafi daha uzatmayayim, bol keyifli baharlar olsun tankutcum. cok selamlar buralardan.

  YanıtlaSil
 2. ben de, hazır bir aydır yazmamışken, zaten niye yazıyorum ki, daha fazla yazmadan kapatayım gitsin bu blogu demiştim; ama senden yorumu alınca niye yazdığımı tekrar hatırladım tunç. çok teşekkürler. sen de başlasan ya yazmaya tekrar?

  YanıtlaSil
 3. benimkisi tembellik iste, ama bir ferah zamanlar gelse o da olur insallah.

  YanıtlaSil
 4. Verdiğiniz bilgi için sigara bırakma merkezleri adına teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

başka bloglar: eş dost tanıdık ve sevgi saygı çerçevesi